Dr. Cevdet Tuna


Tarih: 19.06.19


Kurucumuz Bilim Adamı Dr. Cevdet Tuna

 

1952 yılında ilk profesyonel iş hayatına Türkiyedeki ilk 5 ilaç firmasından birisi olan Tege İlaç Fabrikası’nı kurarak başlamıştır.

Ülkemizde ilk ağrı kesici hapı,öksürük şurubu, öksürük tabletlerini, yanık merhemi ve formülünü buldu. İşine verdiği önemle büyüyen kuruluş şirketi ile her zaman doğal ilaç üretimindeki tüm zamanlarda bizzat başında kendisi bulunmuştur. Ülkemizde ilk tahlil laboratuvarlarının kurulmasında aktif birşekide önemli bir roller üstlenmiştir.

ülkemizde yerli ilaç üreten küçük ve orta ölçekli kuruluşlara mutemetli yapmıştır. 1998 yılında Tanalize firmasını kurdu ve Farmasi, Dr. C Tuna, Eurofresh marka bünyesi altında üretilen ortalama 2.000 çeşit ürün üreten kozmetik üretim tesislerinde onursal başkanlık yapmıştır.

Farmasi,  istanbul Ömerli’deki yaklaşık 70.000m2'lik tesis sistemi içinde günlük ortalama bin ton üretim kabiliyeti ile kozmetik gurubunda ürünlerin üretimi yapılmaktadır.

Yatırımlarına ara vermeden devam eden Farmasi İstanbu'un Lüleburgaz İlçesinde 400.000 m2'lik yeni arazisinde, toplamda 180.000m2 alanda uygulamaya koyacağı tesisi ile 550.000m2 alanda aktif çalışma hedefi ile yeni plan, proie ve tasarılarını sürdürmeye devam etmektedir.

Farmasi'yi rakipler firmalardan ayıran en önemli özelliği, farklı alanlarda üretimi yapılan ürünlerin, aynı çatı altındaki tesis içinde bulunmasi yani bütünleşik bir tesis olmasıdır.

66 yıllık aktif çalışma hayatı boyunca, titizlikle çalışmayı ilke edinen Dr. Cevdet Tuna, yaptığı her uğraşında ve insan sağlığına değer verilmesini çok önemsemiştir. Her daim doğruluğu, dürüstlüğü ilke edinmeyi, işini layıkıyla yapmayı hedef edinmiştir, ayrıca hayvan sever olarakta yapmış olduğu çalışmalarda hayvanlar üzerinde deney yapmamıştır.

Basını kuruluşlarını düzenli olarak takip ederek rakip analizleri ve derlediği haber ve ilanlarla ArGe ve Pazarlama epartmanlarına da destek vermiştir.

Farmasi Dr. Cevdet Tuna'nın bizlere miras bıraktığı yapılması gereken öncelikleri kabul edip, çalışmalara ara vermeden devam etmektedir.

Farmasi şirketinin Kurucusu ve onursal başkanı Sayın Cevdet Tuna'yı rahmet ve saygıyla anıyoruz.